Cape Town Tourism - Table Mountain
 
  • Categories

    All

  • Authors

    All

  • Sort By

    Date

December 05, 2009

2010 FIFA World Cup programme of matches

Following the Final Draw last night, here’s the full schedule of the 2010 FIFA World Cup line-up of matches in South Africa, including dates, times and venues:

 

Long Street Final Draw party

The FIFA World Cup Final Draw party attracted tens of thousands of soccer fans to Long Street, Cape Town, on December 4, 2009. Photo: Tara Turkington/Flowcomm

Group A

June 11 – South Africa vs Mexico (opening match following opening ceremony), Soccer City, Johannesburg, 16:00
Uruguay vs France, Cape Town Stadium, Cape Town, 20:30

June 16th – South Africa vs Uruguay, Loftus Versfeld Stadium, Pretoria, 20:30

June 17th – France vs Mexico, Peter Mokaba Stadium, Polokwane, 20:30

June 22nd – Mexico vs Uruguay, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg, 16:00
France vs South Africa, Free State Stadium, Bloemfontein, 16:00

Group B

June 12th – Korea Republic vs Greece, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, 13:30
Argentina vs Nigeria, Ellis Park Stadium, Johannesburg, 16:00

June 17th – Argentina vs Korea Republic, Soccer City, Johannesburg, 13:30
Greece vs Nigeria, Free State Stadium, Bloemfontein, 16:00

June 22nd – Nigeria vs Korea Republic, Moses Mabhida Stadium, Durban, 20:30
Greece vs Argentina, Peter Mokaba Stadium, Polokwane, 20:30

Group C

June 12th – England vs United States, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg, 20:30

June 13th – Algeria vs Slovenia, Peter Mokaba Stadium, Polokwane, 13:30

June 18th – Slovenia vs United States, Ellis Park Stadium, Johannesburg, 16:00
England vs Algeria, Cape Town Stadium, Cape Town, 20:30

June 23rd – Slovenia vs England, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, 16:00
United States vs Algeria, Loftus Versfeld Stadium, Pretoria, 16:00

Group D

June 13th – Serbia vs Ghana, Lostus Versfeld Stadium, Pretoria, 16:00
Germany vs Australia, Moses Mabhida Stadium, Durban, 20:30

June 18th – Germany vs Serbia, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, 13:30

June 19th – Ghana vs Australia, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg, 16:00

June 23rd – Ghana vs Germany, Soccer City, Johannesburg, 20:30
Australia vs Serbia, Mbomela Stadium, Nelspruit, 20:30

Group E

June 14th – Netherlands vs Denmark, Soccer City, Johannesburg, 13:30
Japan vs Cameroon, Free State Stadium, Bloemfontein, 16:00

June 19th – Netherlands vs Japan, Moses Mabhida Stadium, Durban, 13:30
Cameroon vs Denmark, Loftus Versfeld Stadium, Pretoria, 20:30

June 24th – Denmark vs Japan, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg, 20:30
Cameroon vs Netherlands, Capte Town Stadium, Cape Town, 20:30

Group F

June 14th – Italy vs Paraguay, Cape Town Stadium, Cape Town, 20:30

June 15th – New Zealand vs Slovakia, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg, 13:30

June 20th – Slovakia vs Paraguay, Free State Stadium, Bloemfontein, 13:30
Italy vs New Zealand, Mbomela Stadium, Nelspruit, 16:00

June 24th – Slovakia vs Italy, Ellis Park Stadium, Johannesburg, 16:00
Paraguay vs New Zealand, Peter Mokaba Stadium, Polokwane, 16:00

Group G

June 15th – Ivory Coast vs Portugal, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, 16:00
Brazil vs Korea DPR, Ellis Park Stadium, Johannesburg, 20:30

June 20th – Brazil vs Ivory Coast, Soccer City, Johannesburg, 20:30

June 21st – Portugal vs Korea DPR, Cape Town Stadium, Cape Town, 13:30

June 25th – Portugal vs Brazil, Moses Mabhida Stadium, Durban, 16:00
Korea DPR vs Ivory Coast, Mbombela Stadium, Nelspruit, 16:00

Group H

June 16th – Honduras vs Chile, Mbombela Stadium, Nelspruit, 13:30
Spain vs Switzerland, Moses Mabhida Stadium, Durban, 16:00

June 21st – Chile vs Switzerland, Nelson Mandela Bay Stadium, 16:00
Spain vs Honduras, Ellis Park Stadium, Johannesburg, 20:30

June 25th – Chile vs Spain, Loftus Versfeld Stadium, Pretoria, 20:30
Switzerland vs Honduras, Free State Stadium, Bloemfontein, 20:30

Round of 16/Second Round

June 26th, 16:00 – Group A Winner vs Group B Runner Up, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth (SR1)
20:30 – Group C Winner vs Group D Runner Up, Royal Bafokeng Stadium, Rustenburg (SR2)

June 27th, 16:00 – Group D Winner vs Group C Runner Up, Free State Stadium, Bloemfontein (SR3)
20:30 – Group B Winner vs Group A Runner Up, Soccer City, Johannesburg (SR4)

June 28th, 16:00 – Group E Winner vs Group F Runner Up, Moses Mabhida Stadium, Durban (SR5)
20:30 – Group G Winner vs Group H Runner Up, Ellis Park Stadium, Johannesburg (SR6)

June 29th, 16:00 – Group F Winner vs Group E Runner Up, Loftus Versfeld Stadium, Pretoria (SR7)
20:30 – Group H Winner vs Group G Runner Up, Cape Town Stadium, Cape Town (SR8)

Quarter Finals

July 2nd, 16:00 – SR5 Winner vs SR6 Winner, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth (QF1)
20:30 – SR1 Winner vs SR2 Winner, Soccer City Johannesburg (QF2)

July 3rd, 16:00 – SR3 Winner vs SR4 Winner, Cape Town Stadium, Cape Town (QF3)
20:30 – SR7 Winner vs SR8 Winner, Ellis Park Stadium, Johannesburg (QF4)

Semi-Finals

July 6th, 20:30 – QF2 Winner vs QF1 Winner, Cape Town Stadium, Cape Town

July 7th, 20:30 – QF3 Winner vs QF4 Winner, Moses Mabhida Stadium, Durban

Third Place Play-off

July 10th, 20:30, Semi Finals losers, Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth

World Cup Final

July 11th, 20:30, Soccer City Johannesburg

comments powered by Disqus
 
 

{yweather:forecast@day}: {yweather:forecast@low}°C / {yweather:forecast@high}°C

Currently: {yweather:condition@temp}°C ({pubDate format="%H:%i"})

 
×